Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w swoim wyroku z dnia 13 sierpnia 2014 r. (sygn. II FSK 1893/12, II FSK 1894/12 oraz II FSK 1895/12), stwierdził, iż Podatnik nie może twierdzić, że sprzedaje rzeczy osobiste, jeżeli w ciągu trzech lat dokonał ponad 1600 transakcji.
NSA w ustnym uzasadnieniu wyroku, stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie liczba transakcji wskazywała na to, że Podatniczka prowadziła swoją działalność w sposób zorganizowany i ciągły. Nie była to więc działalność osobista. Zdaniem sądu również to, że odzież dziecięca, którą sprzedawała, miała była przeznaczona dla dzieci starszych niż córka Podatniczki, wskazuje, że nie były to rzeczy prywatne.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał także, że Podatniczka nie była w stanie przedstawić żadnych dokumentów dotyczących zakupu towarów i nie potrafiła określić wysokości poniesionych wydatków, w związku z tym organy podatkowe nie mogły inaczej ustalić wysokości osiągniętego przez nią dochodu.
Wyrok NSA wskazuje na to, iż organy podatkowe będą jeszcze uważniej przyglądać się wszelkim transakcjom dokonywanym za pośrednictwem portali aukcyjnych.
Paweł Wysiński
Konsultant Podatkowy w Kancelarii