Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 marca 2012 r. (sygn. I FSK 835/11) uznał, że kwota ryczałtu otrzymana z tytułu udostępnienia rzeczy jednostce wojskowej związanych z usuwaniem skutków powodzi jest opodatkowana VAT.
Sprawa dotyczyła…
spółki, która w ramach wykonywania świadczeń rzeczowych na rzecz obrony, zgodnie z wezwaniem Prezydenta miasta oddała jednostce wojskowej w użytkowanie 11 samochodów. Z tego tytułu otrzymała wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 378 zł 84 gr.
Spółka twierdziła, że otrzymana kwota nie ma charakteru wynagrodzenia, a jej zapłata wynika z konieczności rekompensaty straty. Zdaniem spółki kwota ta, jako odszkodowanie, nie podlega opodatkowaniu VAT.
W ocenie NSA…
otrzymana kwota rekompensaty nie ma charakteru odszkodowania. NSA uchylił jednocześnie korzystny dla podatników wyrok sądu wojewódzkiego. Sąd powołał się, w szczególności na art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zgodnie, z którym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również świadczenie zgodnie z nakazem organu władzy publicznej.
Sąd podkreślił, że mamy tutaj do czynienia z czynnością opodatkowaną VAT, nawet gdyby spółka otrzymała symboliczną złotówkę. Uznał również, że kwota ta stanowi kwotę brutto, a więc zawiera już podatek VAT.
Kto może spodziewać się wezwania?
Wezwania do udostępnienia rzeczy jednostce wojskowej mogą spodziewać się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mają samochody dostawcze i ciężarowe. Przedmiotem świadczenia mogą być również objęte nieruchomości, pomieszczenia, maszyny i inne rzeczy ruchome. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r., Nr 241, poz. 2416, t.j.).
Grzegorz Klarkowski
Asystent Doradcy Podatkowego