Wczoraj (8 lipca) Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 konstytucji.
Trybunał podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód po warunkiem, że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków.
Uczestnictwo w imprezie integracyjnej nie jest jednak przychodem podatnika. Zdaniem Trybunału ważne jest bowiem, czy pracownik skorzystał ze świadczenia oferowanego przez pracodawcę w pełni dobrowolnie. Dla niektórych pracowników uczestnictwo może być traktowane jako uciążliwy obowiązek poza godzinami pracy, a u pracowników dobrowolnie uczestniczących w imprezie integracyjnej nie pojawi się korzyść w postaci zaoszczędzenia wydatku.
Dlatego – według TK – nie może być przychodem uczestnictwo np. w imprezie integracyjnej, szkoleniach i kursokonferencjach organizowanych przez pracodawcę. Przychód opodatkowany będą jednak stanowić np. wykupione przez pracodawcę abonamenty medyczne.
Violetta Wełnicka
Doradca Podatkowy