Ulga dla honorowych krwiodawców

Podatnicy, którzy są honorowymi dawcami krwi, mają prawo w rozliczeniu rocznym odliczyć od dochodu darowiznę na cele krwiodawstwa, potocznie zwaną ulgą na krew.
Za honorowych dawców krwi uznaje się osoby, które oddały bezpłatnie krew (osocze lub jej inny składnik) i zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (stacji krwiodawstwa).

Obowiązują dwa limity odliczenia.

Pierwszy limit oznacza, że darowizna na cele krwiodawstwa, łącznie z darowizną na cele pożytku publicznego i darowizną na cele kultu religijnego nie może przekroczyć 6% wykazanego w zeznaniu rocznym dochodu (przychodu w przypadku ryczałtowców).

Drugi limit to ilość oddanej krwi i osocza w danym roku podatkowym, za którą podatnik nie otrzymał ekwiwalentu. Otrzymanie zapłaty za oddaną krew i jej składniki pozbawia podatnika prawa do ulgi.

Dla kogo darowizna krwi.
Darowizna krwi musi być dokonana zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi, tzn. że musi być dokonana przez honorowego dawcę czyli osobę, która oddała krew bezpłatnie i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Prawo do odliczenia ulgi na krew nie przysługuje, jeżeli darowizna została poniesiona na rzecz:

  • osób fizycznych,
  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Jeżeli krwiodawca odda krew konkretnej osobie, np. na operację kogoś z rodziny, może skorzystać z odliczenia darowizny w rozliczeniu rocznym, ale pod warunkiem, że darowizny krwi dokona za pośrednictwem publicznej służby krwi.

Niezbędne dokumenty.

Do rozliczenia darowizny krwi w zeznaniu rocznym za 2012 r. (składanym do końca kwietnia 2013 r.) nie ma obowiązku posiadania oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Wystarczy zaświadczenie stacji krwiodawstwa lub innej jednostki, realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi i jej składników przez krwiodawcę. Nie jest konieczne, aby stacja krwiodawstwa wykazywała wartość ekwiwalentu za krew.

Kwota odliczenia.

Podatnicy sami ustalają kwotę, jaką mogą odliczyć w zeznaniu rocznym. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 roku określa wysokość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz.U. nr 263, poz.2625 z zm.).

Dla celów podatkowych należy stosować stawkę w wysokości 130,00 zł za 1 litr pobranej krwi i jej składników (wyrażoną w litrach). Należy więc przemnożyć ilość litrów oddanej krwi przez 130,00 zł i wyliczoną kwotę wykazać w załączniku PIT/O , a następnie przenieść do zeznania rocznego (PIT-36, PIT-37, PIT-28).

W PIT/O wpisujemy również dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, a w szczególności jego nazwę i adres.

Helena Firszt
Księgowa w Kancelarii

Newsletter


Bądź na bieżąco